כל מה שרצית לדעת על בוטוקס

כבר למעלה משני עשורים שהבוטוקס נמצא בחזית תחום 'הרפואה האסתטית' ועבור רבים הוא נתפס כטיפול קסם נגד קמטים. אבל מה בעצם אנחנו יודעים על 'בוטוקס'? מאיפה הוא הגיע, וכיצד הוא 'מעלים' את הקמטים? לשאלות הללו ממש מוקדשת סקירה קצרה זו.

החיידק שנלחם בקמטים

החומר הפעיל שהרפואה מכירה בשם 'בוטוקס' הוא למעשה רעלן שמפריש חיידק לא סימפטי שמתהדר בשם הלטיני המאיים Clostridium botulinum או בקיצור ובעברית: בוטולינום. את החיידק הזה מכיר המין האנושי בנסיבות לא נעימות כחיידק שמחולל הרעלות מזון חמורות שעלולות להוביל למוות. בשנת 1897 חוקר בלגי ניסה לבודד את החיידק, ובהמשך החומר הפעיל שלו אכן בודד, ובשנות השבעים החלו חוקרים לבחון שימושים רפואיים לחומר תוך שהם מסנתזים מהרעלן של החיידק חלבון טהור המוכר היום בשם בוטוקס.

היום אנחנו מכירים את הבוטוקס בתור טיפול הדגל של הרפואה האסתטית, אבל היישומים הרפואיים הראשונים היו דווקא בתחום רפואת העיניים, תחילה כטיפול לתיקון פזילה ובהמשך כטיפול להפסקת 'טיקים'. רק באמצע שנות השמונים התחיל המחקר הרפואי שבהמשך ביסס את הבוטוקס כפתרון ל'העלמת' קמטים.

טיל ביולוגי חכם

הגיע הזמן לתאר את אופן הפעולה של הבוטוקס, איך הוא בעצם עובד? הבוטוקס פועל על קצות העצבים ומשתק אותם, על בסיס התכונה הזו המחקר הרפואי הפך את הבוטוקס לסוג של טיל ביולוגי חכם שמעלים קמטים. ומה הקשר בין שיתוק קצות העצבים לקמטים? ובכן, חלק מהקמטים שעם השנים נוצרים בעור הפנים, ובראשם הקמטים שמוכרים בשם 'קמטי הבעה', נוצרים בעקבות תנועות קבועות של המיקרו שרירים בפנים שחורטים את המסלול שלהם, פשוטו כמשמעו, בעור הפנים. כאשר מזריקים בוטוקס במינון נמוך לאזור המיקרו שרירים הפעולה שלהם משותקת, וכמעט מיד הם נרפים, וכמעשה קסם הקמט נעלם. הטיפול עצמו בטוח מאוד, הוא קצר, נטול כאבים ובמרבית המקרים לא יופיעו תופעות לוואי.

חשוב לציין שכמו כל חומר טבעי גם השפעת הבוטוקס פגה לאחר כמה חודשים ועל פי רוב דפוסי המיקרו שרירים שיוצרים את הקמטים חוזרים גם הם לסורם. לכן מומלץ לבצע טיפולי תחזוקה ולחזור על הזרקת הבוטוקס פעמיים שלוש בשנה.

למידע נוסף פנו אלינו במרפאת הרפואה האסתטיתFirst Clinic .

לקביעת תור לייעוץ מלאו פרטיכם:

נגישות